Vabariigi President lõpetas ringsõidu Viljandimaal

 

Presidendi kantselei, 03.09.2003
http://vp2001-2006.vpk.ee/et/ametitegevus/ametlikud_teated.php?gid=37757

President Rüütel ja Hasna Candle ASi juhataja Toivo MossPresident Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel lõpetasid täna ringsõidu Viljandi maakonnas; homme kohtutakse Läti Vabariigi presidendi Vaira Vike-Freibergaga Rezeknes ja saabutakse pärastlõunal koos Viljandisse.

Täna hommikupoolikul tutvus president Rüütel Viljandis küünlaid ja tuletikke valmistava ettevõttega Hansa Candle, kus riigipea avas ühtlasi uue küünlatootmisliini. Seejärel käidi AS-is Viljandi Metall. Seal tõi juhatuse esimees Jaak Sulg kohalike ettevõtjate ühe põhiprobleemina esile oskustööliste nappuse. Sulg arvas, et seda põhjustab ennekõike riikliku kava puudumine kutsehariduse arendamiseks. Ka riigipea hinnangul peaks riik panustama rohkem hariduse ajakohastamisse.

Keskpäeval kohtus president Kõpu põhikooli juures õpilaste jt vallaelanikega. Kõneldes Euroopa Liiduga ühinemise eelistest, märkis president Rüütel, et õpihimulistel ja töökatel inimestel pole mingit põhjust liitumise ees hirmu tunda. Samuti ütles ta Viljandimaal nähtu põhjal, et ettevõtluse energiline arendamine ja kohalike ressursside oskuslik kasutamine on suureks eeliseks ka EL-is.

Pärastlõunal oli riigipeal Hallistes Oru-Nõlvaku talus kohtumine Viljandi maakonna vallavanemate ja linnajuhtidega. Omavalitsusliidu esimees Jaan Lukas ütles, et kohalikke omavalitsusi ei rahulda regionaalhalduse reformi venimine, nagu ka ebatõhus kutseharidussüsteem. Samuti ei olda Viljandimaal rahul asjaoluga, et riiklikust teedeprogrammist ei saa raha maakond, kus on kõige enam kruusateid.

Pajumäe talu peremees Arvo Veidenberg tutvustas oma mahetootmistalu. Presidendi maakonnavisiidi lõpetas kohtumine talupidajatega Abja vallas. Pajumäe talu peremees Arvo Veidenberg tutvustas oma mahetootmistalu, kus valmistatakse jogurtit ja kohupiima. Ühtlasi kõneldi mahetootmise arendamise võimalustest Eestis ja EL-is. Presidendi arvates võiksid Eesti põllumehed võtta just selle niši Euroopas sihikule, kuna nõudlus looduspuhaste toodete järele üha suureneb. Talunikud tundsid huvi, millal jõutakse ühiskondliku kokkuleppe sõlmimiseni, mis presidendi sõnul saab teoks loodetavasti peatselt.

Täna õhtul sõidab president Rüütel Rezeknesse Lätis, kus homme hommikul kohtub Läti riigipea Vaira Vike-Freibergaga. Mõlemad presidendid esinevad Rezekne ülikoolis ja annavad pressikonverentsi. Seejärel saabutakse koos Viljandisse, kus kell 15 algab Ugala teatris kohtumine kohalike elanikega. Pärast kohtumist annavad Eesti ja Läti president taas pressikonverentsi.