Talupidajate suvepäev toimus Pajumäe talus

 

Mulgi Talu (Viljandi Talupidajate Liidu infoleht), august 2004, Villo Saar 

 

5. augustil peeti Abja valla Pajumäe talus Viljandimaa talupidajate suvepäeva. Osavõtt jäi oodatust vähemaks, kuna üle pika aja saabunud ilus päikesepaisteline ilm sundis heinateole ja söödavarumisele.

 

Kõigepealt mälestati manalateele lahku­nud taluliidu tegevdirektorit Heldur Koolmeistrit.

 

Põllumeestega olid kohtuma tulnud mitmed põllumajanduse tippametnikud. Juhatuse laua taga istusid põllumajandusminister Ester Tuiksoo, Põllumajanduse Kaubanduskoja juhatuse liige Ants Käärma, talunike esindaja Brüsselis Aivar Niinemägi ja Viljandi Talupidajate Liidu esimees Arvo Veidenberg, kes kõik esinesid ettekandega. Kuulajad esitasid arvukalt küsimusi.

 

Pilu talu peremees Viktor Leis küsis talupidajatele põllumajandusministeeriumi kaudu loodetavate toetuste kohta. Vastust ta õieti ei saanudki. Ester Tuiksoo põikles, et peab veel täna (5. aug. – M. L.) minema valitsuse istungile, kus küsimust arutatakse. Seetõttu pidi minister ka varakult lah­kuma, nii et osavõtjatele pakutav lõunasuppki jäi maitsmata.

 

Pika küsimuse esitas Jaan Lepik, mis andis sõnavõtu mõõdu välja. See puudutas talumajapidamiste elektriga varustatust. Lepiku sõnul on vajakajäämisi Viiratsi vallas. Peeter Lääne sõnul Abja vallas nimetatud probleem puudub.

 

Järgnes ühine supisöömine. Tublid perenaised polnud kitsid ei liha, kartuli ega maitseainetega. Väga maitsev oli.

 

Lõunasöögi järel suunduti tutvuma Pajumäe talu majandustegevusega, eeskätt loomakasvatusega.

 

Käis kibekiire söötade varumine. Pidevalt liikusid traktorid haljasmassi koormatega.

 

Loomalauda juures tutvustati loomade vabapidamist ja sõnnikumajandust. Tunti huvi jogurti ja kohupiima valmistamise vastu. Need on talu põhilised müügiartik-lid. Osavõtjad veendusid oma silma ja maitsmismeelega, kuidas valmid otse laudast tulevast piimast naturaalne jogurt ja kohupiim.

 

Kui eelnevate küsimuste käigus selgus probleem, et pole võimalik müüa marju riikliku kokkuostu korras, siis Pajumäe talu jogurtis oli ära kasutatud erinevate marjade mahlu. Eriti maitsev oli astelpajuga maitsestatud jogurt.

 

Pajumäe talu korraldatud üritus oli vapustavalt hästi korraldatud. Öeldi väga palju tänusõnu ettevalmistatud laagriplatsi, lipu väljaku ja läbiviidud ettevõtmiste kohta.

 

Lahkuti kiirelt koju söötasid varuma ja viljakoristuseks ettevalmistusi tegema.