Minister jäi talunike küsimusterahe alla

Sakala 6.08.2004 lk3, Helgi Kaldma

 

http://www.sakala.ajaleht.ee/060804/esileht/5011875.php

Viljandimaa talunike suvepäeval astus maarahva ette uus põllumajandusminister Ester Tuiksoo, kellele küsimusi oli rohkem, kui tal jätkus aega vastata.

Peale ministri olid eile Abja valda Pajumäe tallu Viljandimaa talunike suvepäevale tulnud Brüsselis resideeruv Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Aivar Niinemägi, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Käärma ja Eesti Talupidajate Keskliidu direktor Kaul Nurm.

Suvepäeva käiku juhtis võõrustaja, Pajumäe talu peremees Arvo Veidenberg, kes on ühtlasi Viljandi Talupidajate Liidu juhatuse esimees. Koos oli üle poolesaja inimese.

Pikemalt kõneles põllumajandusminister Ester Tuiksoo, kes kohtus Viljandimaa talupidajatega silmast silma esimest korda.

Minister vastas küsimustele

Pilu talu peremees Viktor Leis küsis, miks ta peab maksma oma 1981. aasta veoauto eest raskemasina maksu, mis 1. maist kehtib, kui ta veab sellega lõikuse ajal ainult mõne koorma vilja ja veoteenust ei osuta.

«Põllumajandusministeerium just tegeleb selle küsimusega,» kostis minister.

Kaul Nurm tahtis teada, mida sisaldab ministri laual seisev eelarveprojekt.

Ministri sõnul on selles maaelu tarbeks üle kahe miljardi krooni, mille peale käivad läbirääkimised. Sellesse on kirjutatud ka maaparandustoetused, mille vajaduse suvepäevast osavõtjad üles tõstsid: varem riigi raha eest rajatud kallid maaparandussüsteemid on umbes.

 

«Maal ei ole elektrit,» tõstis Ärma talu peremees Jaan Lepik üles küsimuse. Viiratsi vallas puudub elekter paarikümnes majas.
Fotod: 2x Peeter Kümmel

 

Valmas elav Jaan Leetsar ja Viiratsi valla Everti talu perenaine Kadri Vollmann tõstsid üles maa ülesostmise ja kontsernide kätte mineku probleemi. Viiratsi valla Ärma talu peremees Jaan Lepik lisas küsimusele värvi, öeldes: «Eesti maa peaks kuuluma eestlastele.»

«Juulikuus müüdi maha maa, millel kasvab minu vili,» ei saanud Leis samalaadset muret endale jätta. Ka Pajumäe talu kasutada olnud rendimaa oli saanud uue omaniku, kusjuures müüja maa tegelikku harijat ei informeerinudki.

Ester Tuiksoole ja hiljem Aivar Niinemäele esitatud küsimused näitasid, kui palju lahendamatuna näivaid probleeme on maarahval.

Suvepäevalised kiitsid Pajumäe talu jogurtit

Pikk kõneluste päev lõppes väikse ringkäiguga Pajumäe talus. Seejuures kiigati kodumeiereisse, kus täispiimast valmistatakse jogurtit ja pannakse karpidesse kohupiima.

Nagu alati varemgi, sai Pajumäe talu mahetoodang ülivõrdelise kiituse osaliseks.